Hastalık hastalığı / Hipokpndriyazis

Hastalık hastalığı / Hipokpndriyazis

Hastalık hastalığı / Hipokpndriyazis

Hipokondriyazis halk arasında hastalık hastası olarak tabir edilen yaygın bir durumdur. Hipokondriyazis'in salt tanımı ise; birey vücutda herhangi bir hastalığı olmamasına rağmen, devamlı bedensel bir rahatsızlığı olduğuna dair endişe ve korku hisseder. Bu durumda ki birey en ufak belirtiyi dahi yanlış yorumlar ve ölümcül yada büyük bir hastalığa yakalandığı düşüncesine kapılır. Hastalıkla ilgili araştırma yapar, bilgi toplar hatta hastalığa dair yazıları kesip saklar.

Bununla kalmayıp sürekli bulunduğu ortamlarda başka insanlara hastalığından bahseder ve doktor doktor gezer. Tüm incelemelere ve bulgulara rağmen kişi hasta olmadığına bir türlü ikna olmaz buda bireyde bunaltıya yol açar. Hipokondriyazis olan bireylerde ikincil olarak depresyon, kaygı bozukluğu,uyku bozukluğu vs gibi farklı psikolojik rahatsızlıklarda meydana gelebilmektedir.

Hastalık hastalığının oluşmasında etken ise bireyin başından geçen travmatik olaylardır. Örneğin bir sevdiğinin kaybi,yakın bir kişinin hastalığına şahit olma, ilişkisel sorunlar(boşanma), iş sorunları vs gibi. Hastalık hastası olan birey vücuduna yoğun bir şekilde odaklandığı için hayatını idame ettiremez ve iş ve hayatını ihmal eder dolayısıyla ruhsal olarak çöķkünlük yaşar. Hipokondriyazis tedavisinde: Öncelikle bu bireylerde herhangi bir organik rahatsızlık durumunun olmadığına dair tektikler yapılmalıdır.

Şayet fizyolojik bir hastalık mevcut değilse bireyin bu durumu psikoloji kökenlidir. Böyle bir durumda birey Ruh sağlığı profesyoneline başvurmalıdır.

Erken teşhis önemli aksi taktirde bu durum bireyde farklı sorunlara yol açabilmektedir. Hipokondriyazis tedavisinde ilaç tedavisi yanısıra psikoterapide uygulanmaktadır. Bilişsel davranışçı yaklaşımı ile bireyin zihinde ki olumsuz düşünceler ele alınır ve sağlıklı düşüncelerle değiştirilir. Bunun yanı sıra birey kaygı verici düşüncelerle başetmeyi öğrenir.