Homeoffice çalışmanın zorlukları ile baş etme

Homeoffice çalışmanın zorlukları ile baş etme

Homeoffice çalışmanın zorlukları ile baş etme

Covid 19 virüsünün ortaya çıkmasıyla birlikte toplumda birçok Insan 'evden çalışma' dönemine geçiş yapmak zorunda kaldı. Bu durum, bir kısım için rahat, bir kısım için ise oldukça zorlu bir süreç oldu.Bir yandan evden çalışmak Insanları potansiyel sağlık risklerinden korurken diğer yandan ruhsal olarak da yorabilmektedir. Peki ya neden? Dün'e kadar birçok Insan işyerine gidiyorken şimdi kendi evinde belkide 'comfort zone' dediğimiz güvenli alanında çalışmak zorunda kalmaktadır. Burda ki en büyük zorluk şüphesiz ev ve iş hayatı arasında ki ayrımı sağlayamamaktır.

Normal şartlar da dışarıda çalışan bir birey uyandıktan sonra saatlerce günlük öz bakım rutinlerini gerçekleştirir ve bu şekilde işe giderdi. Ancak şuanda buna gerek bile kalmadı. Büyük çoğunluk belkide pijamayla bilgisayar başına geçip işe koyulmaktadır. Bir diğer örnek ise iş yerine gittiğimiz de fiziki olarak da farklı bir ortama geçiş yapıyorduk. Bu ev ile iş arasındaki ayrımı yapmamızı sağlıyordu ancak şuanda özel hayatımız ve iş hayatımız iç içe. Bir diğer farklılık ise herhangi bir iş arkadaşımızla fiziki olarak görüşememek ve sosyalleşemiyor olmaktır. Evde bulunmanın cezbediciliği iş motivasyonumuzu olumsuz anlamda etkileyebilmektedir. Zira evde bulunurken saatlerce bilgisayar başında oturmak oldukça güc gelebilmektedir. Çalışma süresince kaçamaklar yapmak,ev işlerine girişmek,uzanmak ve yemek yemek gibi farklı uğraşlar bizi çalışmaktan alıkoymaktadır.

Çalışmak keyif vermek yerine eziyete dönüşmektedir.Peki ya burada ki adaptasyonu sağlamak için ne yapabiliriz; Ilk olarak işe giderken gerçekleştirdiğimiz hazırlanma rutinini evde sürdürmeyi deneyebiliriz böylelikle daha zinde ve motive hissederiz. Sabah tıpkı işe gidercesine duş almak,kıyafet seçmek ve öz bakımını yapmak pozitif hissetmenizi sağlayacaktır. Yapabileceğimiz şeylerden bir diğeri ise fiziksel olarak iş ortamını oluşturmak.Bu illaki farklı bir yere gitmek değilde ev içerisinde statik bir konum belirlemek, mesela oturma odasında bir masaya işyerini kurmak. Böylelikle iş ile ev arasında ki çizgiyi korumamız daha kolay olacaktır. Mesai saatlerine bu dönemde dikkat edilmeli! Fazla mesailere kalmayıp normal süreye uymak bizim iş bittiğinde ev haline geçiş yapmamızı kolaylaştıracaktır. Işyerinde mümkün olan arkadaş ilişkilerini evdede sürdürmeye devam etmek. Arkadaşlarınızla sosyal mecralardan iletişim kurmanız hem sizi motive edecek hemde işyerindeymiş gibi hissettirecek bu önerilere hayatımıza uyarlamayı başarırsak eğer homeoffice çalışmanın zorluklarını hafifletmiş oluruz.