Şükür duymanın İnsan üzerinde ki etkisi

Şükür duymanın İnsan üzerinde ki etkisi

Şükür duymanın İnsan üzerinde ki etkisi

Şükür duymanın Insan uzerinde ki pozitif etkileri birçok uzman tarafından onaylanmıştır. Şükür eden Insanların daha şefkatli, iyimser ve daha mutlu oldukları gözlemlenmiştir. Şükür duygusu; pozitif duyguların artışıyla,bağışıklık sisteminin güçlenmesi ile ve kan basıncının düşmesiyle ilişkilendirilmektedir. Fakat bazı Insanlar için şükür etmek kolay gelmeyebilir. Hep daha fazlasına sahip olmaya çabalayan bir toplumda eksik hissetmemiz normal. Zihnimize sürekli sahip olduklarımızın yetersiz ve eksik olduğuna dair mesajlar gelmektedir. Keşke şu işte çalışsaydım,keşke bu kadar maaşım olsaydı, keske şu arabaya sahip olsaydım daha mutlu olurdum tarzı cümleler kurabiliyoruz ve bu şekilde mutlu olacağımızı düşünüyoruz. Ama araştırmalar tam tersini savunmaktadır. Para, statü, ün gibi şeylerin bizi mutlu edeceğini düşünüp bunları elde etmeye çabalamak Insanların aslında kendilerini mutsuzluğa kurmalarına sebep olmaktadır. Hedeflenen bu şeylere eriştikten sonra dahi hep daha da fazlasını ulaşmaya çalışmak insanları memmnuniyetsizliğe itebilmektedir. Bu sürece uzmanlar 'hedonik adaptasyon' diye adlandırmaktadır.

Hedonik adaptasyon nedir?

Yalın bir dille, daha önce eriştiğimiz şeylerin bize tatmın sağlamaması ve yeni hazzlar peşinde koşmak olarak açıklayabiliriz. Sürekli yeni hazlar için çabalamak, bizleri hedonik çarka itiyor ve bu döngü içerisinden çıkamayacak duruma gelebiliyoruz. Ne kadara sahip olursak olalım hep daha fazlasını isteyebiliyoruz. Bu çarka girince çıkmak bazen zor gelebiliyor. Ancak insanları bu dilemma dan kurtaracak birşey var 'şükretmek'.Kendini şükür duymaya alıştıran Insanlar küçük şeylerle dahi tatmin olmayı başarıyor ve mutluluğun dış kaynaklara bağlı olmadığını biliyorlar. Eğer bu kişilerden değilseniz o zaman biraz şükür etmek üzerine çalışabilirsiniz.

1.) Sabah uyandığınızda güne şükür ile başlamak (Uyandığınızda şükür edebileceğiniz 5 sebep üzerinde düşünün örneğin "bu rahat yatakta uyanmaktan dolayı şükür duyuyorum" gibi.Bu tüm günü pozitif geçirmenizi sağlayacaktır.

2.) Şükür günlüğü tutun.Şükür duyduğumuz şeyleri yazmak psikoloji üzerinde pozitif etki yaratmaktadır

3.) Başkalarına birşeyler vererek şükür duygusunu arttırın Sizde ki şartları sahip olmayan nice indan görmek kendi durumunuza şükretmenizi arttıracaktır. Verdikçe ne kadar daha verebileceğimizin farkına varacağız. Başkaların mutlu olduğunu görmek bizide mutlu edecektir çünkü başkalarına verirken kendimizede veriyoruz. Şükretmeyi arttırdığınızda hayatınızın nasıl pozitife dönüştüğünü göreceksiniz. Haydı hemen başlayalım,hayatda daima şükür duyabileceğimiz birşeyler vardır.